اخبار سراسری

برد پهپادهای ایران به رکورد بی سابقه ۴۴۰۰کیلومتر رسید/ مشخصات ۵ پهپاد ساخته شده بر اساس RQ-۱۷۰

شاهد ۱۷۱ نخستین پهپاد ایرانی است که برد آن به ۴۴۰۰ کیلومتر رسیده است و بدین ترتیب برد عملیاتی پهپاد های ایرانی با جهش دو برابری روبرو شده است.

۱۳ آذر ماه سال ۱۳۹۰ یک فروند پهپاد پیشرفته RQ-170 آمریکایی پس از ورود به فضای کشور توسط نیروی هوافضای سپاه به زمین نشانده شد. یکسال بعد سپاه موفق شد با رمزگشایی از این پهپاد به اطلاعات ذخیره شده در حافظه آن را بازیابی کرد.

حالا پس از گذشت ۹ سال از آن روز، در سالروز شکار RQ-170 کلیپی منتشر شده است که حاوی اطلاعات نسخه های ایرانی آن است.

نیروی هوافضای سپاه در ابتدا یک نمونه ۱۵ درصد این پهپاد را برای دستیابی به شیوه ساخت و جزئیایت و وایرینگ این پهپاد می سازد.

پس از آن در سال ۹۳ کار ساخت نمونه ۴۰ درصد این پهپاد با نام پهپادهای شاهد ۱۶۱ و ۱۴۱در دستور کار نیروی هوافضای سپاه قرار می گیرد. تفاوت بین پهپاد شاهد ۱۴۱ و ۱۶۱ در این است که شاهد ۱۶۱ از یک موتور جت و شاهد ۱۴۱ از موتور پیستونی به عنوان پیشران استفاده می کنند.

سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

شاهد ۱۶۱ پهپادی با ماموریت مراقبت رزمی و بیشینه برد ۵۰۰ کیلومتر است و می تواند تا ارتفاع ۲۵۰۰۰ پا پرواز کند. بیشینه سرعت این پهپاد ۲۷۵ کیلومتر بر ساعت و وزن برخاست آن ۷۰  کیلوگرم است و می تواند تا ۲ بمب را با خود حمل کند.

پس از آن در سال ۹۴ نوبت به ساخت نمونه ۶۰ درصد این پهپاد با نام شاهد ۱۸۱ و شاهد۱۹۱ می رسد. پهپاد شاهد ۱۹۱ از موتور جت و شاهد ۱۸۱ از موتور پیستونی در قسمت پیشران خود بهره می برند.

سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

شاهد ۱۹۱ پهپادی با ماموریت سه گانه شناسایی، رزمی و مراقبتی است که بیشینه برد آن ۱۵۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی آن ۴/۵ ساعت است. این پهپاد قادر است تا ارتفاع ۲۵۰۰۰ پایی پرواز و با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. بیشینه وزن برخاست این پهپاد ۵۰۰ کیلوگرم است و می تواند ۲ بمب را نیز با خود حمل کند.

سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

پس از ساخت نمونه های ۴۰ و ۶۰ درصد حالا نوبت ساخت پهپاد نمونه ۱۰۰ درصد و یا یک به یک RQ-170  می رسد. سال ۹۶ پهپاد شاهد ۱۷۱ که نمونه یک به یک پهپاد آمریکایی است ساخته می شود که برد عملیاتی آن ۴۴۰۰ کیلومتر است. این پهپاد از یک موتور توربوفن به عنوان قوای پیشران استفاده می کند و با ماموریت شناسایی و مراقبت قادر است تا ارتفاع ۳۶۰۰۰ پا اوج بگیرد و ۱۰ ساعت به صورت مداوم پرواز کند.بیشینه وزن برخاست آن ۳۰۷۰ کیلوگرم و سرعت آن نیز ۴۶۰ کیلوگرم است.

تا پیش از این بیشترین برد پهپادهای ایرانی متعلق به پهپاد شاهد ۱۲۹ با برد ۲۰۰۰ کیلومتر بود که حالا با انتشار اطلاعات برد پهپاد شاهد ۱۷۱ شاهد جهش بیش از دو برابری برد پهپاد های عملیاتی ایرانی هستیم.

همچنین برای نخستین مرتبه است که از یک موتور توربوفن در پهپادهای ایرانی استفاده می شود که نمایانگر ورود ایران به طراحی و ساخت نسل جدیدی از موتورهای جت و پیشرانه های هوایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا