اخبار سراسری

مدرنا از کارایی ۹۵ درصدی واکسن کرونا خود در فاز سوم آزمایش‌ها خبر داد

به فاصله کوتاهی از انتشار خبرهایی در مورد کارایی ۹۰ درصدی واکسن «فایزر»، به نظر می‌رسد واکسن «مدرنا» با کارایی ۹۴.۵ درصد نیز می‌تواند از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری کند. دانشمندان قدم بزرگ دیگری برای مبارره با ویروس کرونا برداشته‌اند که به نجات ساکنان سیاره بیمار کمک خواهد کرد.

شرکت دارویی مدرنا (Moderna)‌ ادعا می‌کند که نمونه واکسن تهیه شده در جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا عملکرد مثبتی از خود نشان داده است. ظاهرا مطالعه گسترده و جامعی روی تاثیر واکسن انجام شده است؛ اما نهاد‌های نظارتی هنوز بررسی‌های نهایی را انجام نداده‌اند.

شرکت دارویی مدرنا در حالی خبر از موثر بودن واکسن خود می‌دهد که کمتر از یک هفته از مطرح شدن کارایی واکسن فایزر می‌گذرد. در مورد هر دو واکسن حقایقی وجود دارد که اطلاع داشتن از آنها نگاه عمیق‌تری به ما  در مورد واکسن کرونا می‌دهد.

Moderna details coronavirus vaccine pricing as orders roll in | Fox Business

۱-کارایی واکسن‌های مدرنا ۹۴.۵ درصد برآورد شده است

تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به تست واکسن‌های مدرنا روی ۳۰ هزار نفر نشان می‌دهد که کارایی این واکسن ۹۴.۵ درصد برآورد شده است. این در حالی است که کارایی واکسن فایزر ۹۰ درصد اعلام شده بود.

اگر این اطلاعات آماری درست از آب درآید، باید گفت نتایج بهتر از آن چیزی است که بسیاری از کارشناسان انتظار آن را داشتند. «دکتر پاول» یکی از متخصصین واکسن امیدوار است که با تزریق اولین دوز واکسن، احتمال ابتلا به بیماری کرونای شدید و متوسط حدود ۷۰ درصد کاهش می‌یابد. وی معتقد است هر راهکاری که بیش از ۵۰ درصد به کاهش ابتلا به بیماری کرونای شدید کمک کند، راهکاری ارزشمند محسوب می‌شود.

معمولا کارایی واکسن‌ها متفاوت است. بعضی واکسن‌های فصلی مانند آنفولانزا کارایی در حدود ۴۴ درصد دارند. در حالیکه کارایی واکسن‌هایی مانند واکسن فلج اطفال و سرخک به ترتیب ۹۹ و ۹۷ درصد اعلام شده است.

مودورنا قصد دارد واکسن خود را برای دریافت تاییدیه FDA ارسال کند.

۲-عرضه دو واکسن کارا برای مقابله با کرونا خبر خوبی است

چشم جهان منتظر واکسن کرونا است تا بتواند در مقابل این بیماری همه گیر به راهکاری موثر دست پیدا کند. باید ببینیم سازمان غذا و دارو به واکسن‌ها مودونا و فایزر تاییدیه می‌دهد یا خیر.

وقتی همزمان دو واکسن بتوانند به بازار عرضه شوند، توزیع واکسن در سراسر جهان ساده‌تر می‌شود.

هر دو واکسن باید در دو دوز دریافت شود. دوز دوم واکسن فایزر به فاصله ۲۱ روز از دریافت اولین نوبت، تزریق می‌شود. در حالیکه دوز دوم واکسن مدرنا ۲۸ روز پس از تزریق اول، خواهد بود.

۳-احتمال دارد شرایط پاندمی کرونا به پایان عمرش نزدیک شود؛ اما تاثیر واکسن فوری نیست

ماه‌ها طول می‌کشد تا همه بتوانند واکسن را دریافت کنند و این راهکار بتواند تاثیر خود را در سراسر جهان بگذارد. تا آن زمان کماکان روش‌های فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باید مورد توجه قرار گیرد.

«استفان بانکل» مدیر عامل مدرنا معتقد است در صورت دریافت واکسن، کماکان باید از ماسک استفاده شود و فاصله اجتماعی نیز رعایت شود. وی در مصاحبه‌ مطبوعاتی اعلام کرد:

«وقتی واکسن می‌زنیم، خطر ابتلا به بیماری کرونا را به حداقل می‌رسانیم و افرادیکه در معرض خطر هستند را با این کار بیش از پیش محافظت می‌کنیم.»

۴-امکان نگهداری واکسن مدرنا به مدت ۳۰ روز در یخچال وجود دارد.

واکسن مدرنا بر خلاف واکسن فایزر نیازی به نگهداری در سرمای شدید ندارد. حین حمل و نقل واکسن فایزر باید در دمای فوق‌العاده سردی نگهداری شود.  این در حالی است که امکان نگهداری واکسن مدرنا به مدت ۳۰ روز در یخچال با دمای ۲ تا ۷ درجه سانتی گراد وجود دارد.

این موضوع باعث می‌شود حمل و نقل واکسن مدرنا راحت‌تر انجام شود. همچنین واکسن مدرنا در دمای منفی ۱۵ درجه فارنهایت تا شش ماه قابل نگهداری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا