اخبار دزفول

کمبود بیش از ۸۰ مدرسه و یکهزار معلم در دزفول

رضا محمدی خباز روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره آموزش و پرورش دزفول افزود: این مدارس شامل مدارس نیازمند بازسازی، مدارس دونوبته که به علت کمبود فضا باید تک نوبته شوند و مدارس روستایی و عشایری تک کلاسه و چند کلاسه هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته با کمبود حدود ۷۰۰ معلم در دزفول مواجه بودیم، اظهارداشت: امسال نیز حدود ۷۰۰ معلم بازنشسته می‌شود که با توجه به کمبود معلم در شهرستان از آنها درخواست شده همچنان با آموزش و پرورش همکاری کنند.

محمدی خباز ادامه داد: ۱۳۸ معلم متقاضی ورود به حوزه آموزش و پرورش دزفول هستند که با توجه به تعهد ۱۰ ساله آنها برای تدریس در منطقه امکان حضور آنها در دزفول نیست ضمن اینکه معلمان دانشگاه فرهنگیان نیز تا ۱۰ سال امکان جابه جایی ندارند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول با بیان اینکه پیگیری لازم برای موافقت آموزش و پرورش استان جهت انتقال معلمان به دزفول انجام شده است، بیان کرد: نزدیک به ۹۰ نفر از افراد متقاضی انتقالی به دزفول مربوط به معلمان سردشت هستند حال آنکه این منطقه در حال حاضر ۴۰۰ معلم دارد و با جابه جایی آنها دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: حدود ۹۰ معلم در رشته‌های مختلف در استخدام ماده ۲۸ و ۱۵ معلم از دانشگاه فرهنگیان به آموزش و پرورش دزفول داده شده که این تعداد در برابر کمبود یکهزار معلم ناچیز است.

محمدی خباز اظهارداشت: تلاش بر این است که با گرفتن معلم حق التدریسی بخشی از کمبود معلم در دزفول برطرف شود.   

رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی کنکور در دزفول

محمدی خباز با بیان اینکه کنکور در بیش از ۲۹ حوزه امتحانی در شهرستان دزفول آغاز شده است، گفت: برخی از حوزه‌های دانشگاهی نظیر دانشگاه جندی شاپور و دانشگاه پیام نور نیز در امر برگزاری کنکور مشارکت دارند.

وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با ادارات مختلف برای برگزاری هرچه بهتر کنکور در دزفول افزود: با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده، کنکور امسال در فضایی بدون استرس با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی در حال برگزاری است.

مدیر آموزش و پرورش دزفول با اشاره به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و برپایی ایستگاه سلامت در حوزه‌های امتحانی بیان کرد: تمام این حوزه‌ها دارای کولر و تهویه هوا هستند و جای هیچ نگرانی برای والدین نیست.

مدیر آموزش و پرورش دزفول بیان کرد: آموزش و پرورش دزفول از بین نزدیک به ۹۰۰ منطقه آموزش و پرورش در سطح کشور رتبه پنجم را در کیفیت برگزاری آزمون‌های مختلف نظیر کنکور سراسری، دولتی، آزاد و استخدامی‌ها کسب کرده است.

وی افزود: این رتبه براساس بازرسی سازمان سنجش و وزارت علوم کسب شده که باعث افتخار است و نشان از زحمات و دقت نظر دست اندرکاران آموزش و پرورش دزفول در برگزاری آزمون‌ها است.

نزدیک به ۲۰ هزار دانش آموز ورودی جدید در دزفول داریم

محمدی خباز اظهارداشت: نزدیک به ۲۰ هزار دانش آموز ورودی جدید شامل هشت هزار نفر کلاس اولی، ۶ هزار نفر متوسطه اول و ۶ هزار نفر متوسطه دوم در دزفول داریم که ممکن است برخی والدین درخصوص کروکی گلایه مندی داشته باشند. 

وی با بیان اینکه معلمان تمام مدارس شهرستان خوب هستند، افزود: طبق کروکی، افرادی که در همسایگی مدارس زندگی می‌کنند، در اولویت ثبت نام هستند لذا از والدین تقاضا می‌شود طبق کروکی فرزندان خود را در مدارس ثبت نام کنند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ سرویس مدرسه در دزفول دایر شده که هنگام آغاز مدارس باعث ایجاد ترافیک در خیابان‌ها می‌شوند و درصورت ثبت نام طبق کروکی استفاده از این سرویس‌ها و ترافیک کاهش می‌یابد.  

وی اولویت دادن معلم به مدارس روستایی را در راستای عدالت آموزشی دانست و افزود: تلاش ما این است که دانش آموزان بعد از پایان دوره ابتدایی در مدرسه متوسطه اول نزدیک به خانه خود مشغول تحصیل شوند البته چالش‌هایی مانند نبود مدرسه متوسطه اول در نزدیکی محل زندگی دانش آموز پایه ششم وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

محمدی خباز رعایت عدالت آموزشی، تقسیم دبیران، کیفیت بخشی به مدارس و نزدیک کردن سه مقطع تحصیلی به هم را از اهداف کروکی عنوان کرد و گفت: نه تنها هیچ معلمی به صورت اضافه کاری به روستاها داده نشده بلکه بهترین معلمان و ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان برای تدریس در این مدارس انتخاب شده‌اند.

وی افزود: در مقابل سفارش افراد برای ثبت نام فرزندانشان در برخی مدارس ایستاده‌ام و انعطاف غیرقانونی نشان نخواهم داد.

محمدی خباز با اشاره به تبلیغات برخی کافی نت‌ها مبنی بر ثبت نام دانش آموزان در سامانه پادا گفت: ثبت نام دانش آموزان در درگاه پادا زمانی قطعی می‌شود که به تایید آموزش و پرورش برسد.

وی با بیان اینکه دانش آموزان میان پایه برای ثبت نام نیازی به مراجعه به سامانه ندارند و خود مدرسه این کار را انجام می‌دهد، افزود: افرادی نیز که قصد مراجعه حضوری دارند می‌توانند عصر روزهای یکشنبه و سه شنبه به دبستان تبارکی مراجعه کنند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول اخذ هرگونه وجه هنگام ثبت نام را ممنوع اعلام و بیان کرد: فقط مدارس خاص براساس ضوابط و مقررات خود می‌توانند وجه دریافت کنند.

هنرستان‌های دزفول بهترین مکان برای آینده شغلی دانش آموزان

محمدی خباز با اشاره به وجود ۸۰ کلاس رشته متفاوت در هنرستان‌های دزفول اظهارداشت: متاسفانه هنرستان‌های دزفول به ویژه دخترانه تکمیل نمی‌شوند چراکه خانواده‌ها تمایل کمتری برای تحصیل فرزندان در این رشته‌ها دارند. 

وی با بیان اینکه اغلب تعمیرکاران به صورت تجربی و نه علمی وارد بازار کار شده‌اند، افزود: بیش از ۱۵ رشته از جمله تعمیر موبایل، حسابداری، بورس، تاسیسات و وسایل خنک کننده، تعمیر خودروهای بنزینی و برق خودرو برای هنرستان‌های دزفول در نظر گرفته شده است که دانش آموزان بعد از فارغ التحصیل شدن در این رشته‌ها می‌توانند وارد بازار کار شوند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول بیان کرد: رشته‌های کارو دانش امتحان نهایی ندارند حال آنکه بسیاری از دانش آموزان به دلیل ناتوانی در قبولی امتحانات نهایی سایر رشته‌ها مجبور به ترک تحصیل و رفتن به خدمت سربازی می‌شوند.

وی با اشاره به فعال کردن هنرستان چپون دزفول بعد از ۲ دهه افزود: چهار رشته امور باغی، امور زراعی، امور دامی و تعمیر و نگهداری ماشین آلات کشاورزی در این هنرستان برقرار شده و دانش آموزان می‌توانند در این رشته‌ها تحصیل کنند.

افتتاح ۱۰ مدرسه برای سال تحصیلی جدید در دزفول

مدیر آموزش و پرورش دزفول گفت: ۱۰ مدرسه برای استفاده در سال تحصیلی جدید بهره برداری و پنج مدرسه کلنگ زنی می‌شود که امیدواریم با بهره برداری از این مدارس بخشی از نیاز شهرستان به فضای آموزشی برطرف شود.

وی با بیان اینکه دزفول تنها شهرستان خوزستان است که دبیرستان فرهنگ دارد، افزود: ۲ دبیرستان فرهنگ انسانی محض دخترانه و پسرانه در دزفول راه اندازی شده و مختص دانش آموزان با معدل بالا است که دانش آموزان نهم به دهم با شرط مصاحبه و پذیرش در گزینش می‌توانند در این دبیرستان‌ها تحصیل کنند. 

محمدی خباز گفت: منطقه ولی آباد دزفول دبستان نداشت که با برنامه ریزی صورت گرفته در این منطقه، دبستان پسرانه راه اندازی شده است و دانش آموزان کلاس اول و دوم می‌توانند در این مدرسه مشغول تحصیل شوند.

وی با بیان اینکه مدارس قدیمی دزفول با کمک خیران در حال بازسازی هستند، افزود: چهار میلیارد ریال برای بازسازی مدرسه مدرس هزینه شده است.

مدیر آموزش و پرورش دزفول با بیان اینکه نزدیک به ۸۰ مدرسه دزفول ۲ نوبته هستند، گفت: طبق قانون باید دانش آموزان عصر در کلاس‌های فوق برنامه شرکت کنند ولی با توجه به ۲ نوبته بودن این مدارس، امکان برپایی کلاس‌های فوق برنامه نیست.

وی افزود: امسال نزدیک به ۵۰ حکم تخلیه گرفتیم چراکه مستاجران با کمترین اجاره فضای آموزشی را در اختیار گرفته بودند و تخلیه نمی‌کردند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول با بیان اینکه چهار هزار دانش آموز از طریق سامانه شاد در کلاس‌های فوق برنامه شرکت کردند، گفت: بهترین دبیران دزفول با توجه به شیوع کرونا، ۲۰۰ جلسه فوق برنامه و تقویتی در بستر شاد برای دانش آموزان برگزار کردند که برخی از این کلاس‌ها مورد استفاده دانش آموزان کل کشور قرار گرفتند.

وی خلاصه نویسی کتاب‌های سال دوازدهم توسط دبیران گروه‌های آموزشی دزفول را یادآور شد و افزود: امسال با وجود شیوع کرونا با توجه به خلاصه نویسی دروس پیش بینی می‌شود وضعیت آموزشی دانش آموزان دزفول بهبود یابد.

لزوم همکاری رسانه‌ها برای رفع استرس والدین دانش آموزان

مدیر آموزش و پرورش دزفول خواستار همکاری رسانه‌ها با آموزش و پرورش دزفول شد و گفت: خبرنگاران در لایه های مختلف جامعه حضور دارند و می‌توانند با رصد چالش‌ها به آموزش و پرورش کمک کنند.

وی تکریم ارباب رجوع را در اولویت کاری خود دانست و افزود: اکنون با توجه به ثبت نام دانش آموزان فصل اعتراضات است لذا انتظار می‌رود رسانه‌ها از انتشار گزارش‌های نادرست و پایمال کننده زحمات شبانه روزی معلمان خودداری کنند. 

محمدی خباز اظهارداشت: رسانه‌ها پیش از انتشار گزارش‌های انتقادی، موضوع را با آموزش و پرورش در میان بگذارند و پاسخ ما را نیز دریافت کنند.

وی خواستار معرفی هنرستان‌های این شهرستان به دانش آموزان شد و افزود: خبرنگاران به عنوان مشاوران آموزش و پرورش به ما کنند تا خانواده‌ها در فصل حساس ثبت نام فرزندانشان در مدارس دچار استرس نشوند.

همکاری با معلم دلسوز مهاجران خارجی مستلزم مجوز استانداری است

مدیر آموزش و پرورش دزفول گفت: حسن گلچین نژاد دزفولی از معلمان خوب منطقه سردشت است که از سر دلسوزی در هر جا و مکانی اقدام به آموزش مهاجران افغانستانی و پاکستانی می‌کند.

وی افزود: آماده کمک به این معلم دلسوز هستیم ولی همکاری در این زمینه منوط به مجوز استانداری و رفع موانع حقوقی آن است.

محمدی خباز اظهارداشت: مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان پس از رایزنی‌های صورت گرفته، این معلم دلسوز را دعوت و بابت این اقدام دلسوزانه، از او تجلیل کرد.

مدیر آموزش و پرورش دزفول در پایان گفت: ۸۰ هزار دانش آموز در ۴۰۰ واحد آموزشی شامل دبیرستان، هنرستان و دبستان توسط پنج هزار معلم رسمی و نزدیک به چهار هزار معلم و دبیر پیشکسوت مشغول تحصیل هستند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی ارزه دارین تحصیل کرده های بیکارو سر کار ببرین چقد تحصیل کرده رشته معلمیه بیکارداریم به جای اینکه معلم های باز نشسته مسن و بی حوصله رو دوباره درخواست کنید هنوز ادامه به اموزش بچه ها بدن همکاری کنن باهاتون یه خورده میدونو برای جوون های بیکارمون باز کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا